channels-kanallar

Channels paneli ve özellikleri
Channels/Kanallar nedir ve neden önemlidir?
Kanallar pixeller üzerinde sizin hareket kabiliyetinizle ölçülebilecek bir kontrol ve değişim imkanı sunar. Photoshop’ta bir resim açtığınızda bu resimdeki her bir renk Channels menüsündeki bir renk kanalıyla temsil edilir. Örneğin; RGB renk modundaki bir resim Red, Blue, Gren ve bir de bunların birleşimi olan RGB kanallarıyla gösterilir. CMYK renk modundaki bir resim ise C, M, Y ve K renkleri için ayrı kanallarda temsil edilir. Bu ayrı renk kanallarının her biri Photoshop’a resimdeki her bir pixelde ne kadar renk uygulandığını anlatan birer krokidir.
Örneğin; resminizde sayısız renk içinden sadece mavi değerlerini görmek istiyorsanız yapmanız gereken, diğer renk kanallarındaki göz ikonlarını kapatıp sadece Blue kanalındakini açık bırakmanızdır.

Karşınıza gelecek siyah beyaz görüntü, resimdeki tüm mavi pixellerinin temsilidir. Burada beyaz renkli alanlar ya da genel olarak açık renkli alanlar en fazla mavi tonu barındıran pixelleri, en koyu alanlarda en az mavi tonu barındıran pixelleri göstermektedir. Dolayısıyla beyaz renkli alanlar, Blue kanalımızda mavi renk tonunun en açık şekilde görüldüğü pixel alanlarını temsil ediyor.
Not: Eğer bu siyah – beyaz temsil olayı kafanızı karıştırır ve doğrudan renkler üzerinde çalışmak isterseniz yapmanız gereken şey; Edit > Preferences > Display & Cursors’ı açıp oradan Color Channels in Colorı seçmek. Bu şekilde doğrudan renkleri de görebilirsiniz.
   Bunu daha net anlamak için Info menüsüyle de kontrol edebilirsiniz. Sadece Blue kanalı seçiliyken damlalığı beyaz alanlarda dolaştırdığınızda değerlerin en üst sınır olan 255’e doğru tırmandığını göreceksiniz. Bu da açık tondaki alanlarda mavinin yoğunluğunu; (hele tamamen beyaz alanlarda mavinin artık tavan yaptığını) RGB renk değeri olarak da gösterecektir. Tabi elbette her yerde saf mavi tonunu görmeniz mümkün değil. Çünkü mavi renkli bir objeye baktığımızda her ne kadar beynimiz o objeyi genel olarak mavi renkte algılasa da aslında orada saf, doğada ki % 100 maviyi göremeyiz. Orada pek çok mavi valörü ve farklı renk tonu vardır.
CMYK renk modunda ise bunun tam tersi geçerlidir. CMYK kanalları, rengi daha da belirtmek için siyah’ı kullanır. Daha az rengin ifadesi içinse beyazı� Burada örneğimizde de göreceğiniz üzere CMYK renk modundaki bir resimde, mavi tonları görmek üzere Cyan kanalını açık bırakıp diğerlerini kapadığımızda, resimde mavi pixellerin yoğun olduğu noktalar koyu tonda ya da siyah tonlarında görünüyor. RGB renk modundaki bir resimde ise hatırlayacağınız gibi tam tersi geçerliydi. Yani mavi rengin ağırlıkta olduğu pixel bölgeleri siyah değil beyaz / açık tonlar’da görünüyordu. Info menüsündeki değere baktığımızda siyah değerinin en yoğun olduğu (%100) bölgeler resmimizde mavi tonlarının en yoğun olduğu bölgeleri temsil ediyor.
Channels menüsündeki renklerinizi dilerseniz Levels, Curves gibi Image > Adjust ayarlarıyla ya da Unsharp Mask, Gaussian Blur gibi filtrelerle daha sonra edit edebilirsiniz. Ancak şunu da belirtmekde fayda var; eğer bir resimde gözünüze bir renk problemi çarpıyorsa hemen Levels, Curves’a saldırmayın. Öncelikle kontrol etmeniz gereken yer Channels menüsü… Burada herhangi bir Alfa kanalı ekleme, maskeleme, seçim, rötuş vb. işlemler yapılmış olabilir. Bunu tespit ettikten sonra bu işlemlerin seçimlerini düzelterek, iptal ederek ya da doğrudan silerek ilk elden resmi ham haline dönüştürebilir, üzerinde yeniden işlem yapmaya hazır hale getirebilirsiniz.
Channels Menüsünü Tanıyalım

1 – Load channel as selection butonu, hazırlanmış olan bir Alfa kanalının, seçilmiş profil olarak yüklenmesi için kullanılır.
2 – Save selection as channel butonu, resimde halihazırda Alfa kanalı olarak aktif olan seçim işleminin kaydedilmesini sağlar.
3 – create New Channel butonu, yeni bir kanal oluşturmak için kullanılır.
4 – delete Currnt Channel butonu, hazırlanmış olan bir kanalın silinmesi için kullanılır.
Channel menüsünün sağ üstünde, küçük ok’a tıklayarak Opti-ons barını açabilirsiniz. Options barda bulunan özelliklerin hepsinin aktif olması için yeni bir Alfa kanalınızın olması gerekir. Buradaki genel başlıklar şunlardır;

� Dock to Palette Well: Tıkladığınızda, Photoshop, Channels menünüzü doküman pencerenizin sağ üst köşesindeki sık kullanılan menü ikonları arasında saklar.

� New Channel: Yeni bir Alfa kanalı oluşturabilirsiniz.
� Duplicate Channel: Kanalınızı duplike edebilirsiniz.
� delete Channel: Mevcut kanalı silebilirsiniz.
� New Spot Channel: İmajınıza yeni bir renk ekleyebilirsiniz.
� Merge Spot Channel: Spot renklerinizi birleştirebilirsiniz.
� Channel Options: Buradan, mevcut bir kanal aktif haldeyken görünecek maske tabakasında renk işleminin maskelenmiş bir alanda mı yoksa spot renk verilmiş bir alanda mı ya da seçilmiş bir alanda mı uygulanacağını seçebilirsiniz. Ayrıca maskeleme işlemi sırasında vereceğiniz rengi ve onun
transparanlık derecesini de buradan değiştirebilirsiniz.
� Split Channels: Kanalınızda gösterilen renklerin her biri, yeni ve ayrı bir dokümanda açılarak karşınıza gelir. Her doküman renklerden birini (R,G,B ya da C,M,Y,K) temsil eder.
� Merge Channels: Ayrı dokümanlarda açılan kanal renklerini tekrar tek bir dokümanda toplayabilirsiniz.
� Palette Options: Kanal pencerelerinin görünüm büyüklülerini artırıp azaltabilirsiniz.
Channels menüsünde, bir resimde mevcut olan kompozit renk kanallarını (RGB, CMYK, Lab Color) ve sonradan oluşturulmuş renk kanalları, Spot renk kanalı, Alfa kanalları gibi renk kanallarını görebilirsiniz.
not: channels hakkında daha fazla bilgi için; http://www.dijitalders.com/ adresine başvurabilirsiniz. bu dersi oradan alıntı ile hazırladım, sitede daha detaylı bilgi mevcuttur.

ne düşündün?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s