OD’ a devam ediyorum, kaldığı yerden…

*yunus tapduk emre’nin yanında 5.yılını dıoldurduğu için artık odun taşımıyor, sakalık yapmıyordur. dervişlikte ileri derecelere varmış, kerametler gösterir olmuştur. ama dergahta sevmeyenleri vardır ve tapduk sultan’ın kızı ile ilgili dedikodulara devam etmektedirler. ancak sultan onu anlıyor, gönül diliyle dertleşiyor. ancak onu da ”sultan yunus’a kızdığı için onunla konuşmuyor” diye yorarlar. yunus iyice hüzünlenmekte, içindekileri şiir ile dile dökmektedir.

*kıtlığın bittiği, topraklara bereketin geldiği günlerde dergaha horasan erlerinden 40 pir gelir. o gece kırklar meclisi toplanır. sultan ilk defa yunus’a ”söyle” der, sohbet etmesini ister. yunus şiir ile öyle bir sohbet ederki herkes, kendisini sevmeyen dervişler bile hayran olur, tebrik ederler.

 *yunus artık olmuştur, olduğu için tapduk sultan artık gitmesini, insanların gönüllerini almak üzere sefere çıkmasını söyler.

 3.BÖLÜM

 *yunus birçok ili gezer, gezdiği yerlerde birçok gönül fetheder. hem gönül fetheder hem ismail’inin izini sürer. ve sarıcaköy’e gider. orayı yeniden inşa etmektir niyeti. ve canla başla çalışarak yeniden kurar sarıcaköy’ü. yanına ilk gelen karabaş, sonra da bir dağ keçisi olan marale’dir. artık marale’nin sütü ve karabaşın getirdiği avlar ile beslenmekte, köyden geçen hasta, yaşlı, yorgunları abakay dervişten öğrendiği bitki karışımları ile tedavi ederek hayatını devam ettirmektedir. bazı tedavi olanlar köyde kaldılar, köy artık gerçek bir köy olmuştur. aynı zamanda yunus’un şanını duyanlar hergün akın akın köylerine gelmektedir.

 *köyün tamam olduğunu düşündüğü bir günde tam da merale ölmüşken yunus tekrar yollara düşer. gezdiği yerlerde birçok insan tanır. eşkiyalarla, berduşlarla karşılaştığı gibi, velilerle de görüşür, derin sohbetlerde bulunur. bakar görür ki artık herkes onu, onun şiirlerini biliyordur. (03.11.2012)

 *samuel, yanındaki 12 çocuk ile birlikte ”çocuk eşkiya”lar olarak ünlenmiş, nicelerinin korkulu rüyası haline gelmiştir bile.

 * yunus yanında turakçın derviş ile birlikte gezmeye, sefer etmeye devam etmektedir. yine yollarda olduğu günlerin birinde çocuk eşkıyalar tarafından saldırıya uğrarlar. turakçın derviş, ismail tarafından öldürülür. yunus ismail’i tanır, ismail baştan babasına karşı koysa, ona nefretle yaklaşsa da yunus’un şefkati ile yumuşar. ve birlikte yaşamaya başlarlar.

 *yunus ismail’den bir yuva kurmasını isteyince ismail karamanoğlu beyin kızı ile evlenir ve ondan satın aldığı bir köyde yaşamaya başlarlar. sonra yunus tekrar sarıcaköy’e yerleşir, niyeti vefatı halinde sitare’sinin yanına gömülmektir. (04.11.2012)

P.S. benim yorumum; iyi ki okumuşum. ama hayır, okuduğum en güzel roman değil…

One thought on “OD’ a devam ediyorum, kaldığı yerden…

  1. Ablacım sana çook çook çoook teşekkür ederim harika bi özet olmuş senin sayende ödevimi yaptım çooook teşekkürler…

ne düşündün?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s